☰ Menü
mersis no - Reklam Mesajlarında Yer Alan MERSİS NO Nedir?

Reklam Mesajlarında Yer Alan MERSİS NO Nedir?

Firmalar, genel olarak pazarlama stratejisi olarak cep telefonlarına sms ile reklam göndermeyi tercih ederler. Genel olarak yapılan internet alışverişlerinde, bankacılık hizmetlerinde bülten ve indirimleri takip edebilmek amacı ile sms gönderilme tekliflerini kabul ederiz. Geçtiğimiz yıllarda alınan bir karar doğrultusunda reklam olarak gelen mesajların içeriğine MERSİS NO ekleme zorunluluğu getirildi. Peki, kullanıcılar olarak bu numaranın ne olduğunu, ne işe yaradığını biliyor muyuz?

MERSİS NO Ne İşe Yarar?

Ticari işletmeler tarafından gönderilen reklam SMS’leri içerisinde mesajın nereden geldiği belirli kodlarla belirtilmek zorundadır. Her gün aldığımız mesajlar içerisinde yer alan MERSİS NO, mesaj gönderen işletme hakkında bizlere ayrıntı verir. Mersis, kısaca Merkezi Sicil Kayıt Sistemi anlamına gelmektedir. İşletme olarak faaliyet göstermek isteyen kurumlar, ticari sicile gereksinim duyarlar. MERSİS, bu bağlamda işletmelere elektronik ortamlar içerisinde faaliyet göstermelerine olanak sağlamaktadır. İşletmelerin dijital pazar içerisindeki faaliyetlerini elektronik kimlik numaraları üzerinden yönetir. MERSİS NO içerisinde yer alan numaraların da belirli bir anlamı vardır. Numaraların anlamı;

İşletemeler tarafından gönderilen mesajlar içerisinde yer alan bu numaralar, şirketlerin kuruluş türlerine göre içlerinde vergi numaraları, TC Kimlik numaraları yer almaktadır.Anonim ve Limited şirketlerin vergi numaraları yer alırken şahıs şirketlerinin TC Kimlik numaraları belirtilen numara içerisinde yer alır. Bu tür bilgileri içermeyen reklam mesajlarının atılması durumunda işletmelere toplamda 3,000 TL’ye kadar para cezası uygulanır.

Yazar Hakkında
Toplam 21 yazı
phantaso
phantaso
Yorumlar (Yorum yapılmamış)
×

Bir Şeyler Ara