Mars - Mars Gezegeni Hakkında İlginç Bilgiler

Mars Gezegeni Hakkında İlginç Bilgiler

Mars,güneş sistemindeki ikinci küçük gezegendir. Roma savaş tanrısı olarak adlandırılan Mars, kırmızımsı görünümünden dolayı “Kızıl Gezegen” olarak da adlandırılır. Mars, esasen karbondioksitten oluşan ince bir atmosferi olan karasal bir gezegendir.

– Mars ve Dünya’da yaklaşık olarak aynı toprak kütlesi var.

Mars, Dünya’nın hacminin yalnızca% 15’ine ve Dünya’nın kütlesinin yalnızca% 10’undan fazlasına sahip olsa da, Dünya’nın yüzeyinin yaklaşık üçte ikisi suyla kaplıdır. Mars yüzeyinin yerçekimi, Dünya’nın yalnızca% 37’sidir.

– Mars, güneş sistemindeki en büyük toz fırtınasına sahiptir.

Aylarca sürebilir ve tüm gezegeni kapsamış olabilirler. Mevsimler aşırıdır, çünkü güneş etrafındaki eliptik (oval şekilli) yörünge yolu, güneş sistemindeki diğer gezegenlerden daha uzundur.

– Mars’ta sıvı su bulguları var.

Yıllarca Mars’ın buz şeklinde suya sahip olduğu bilinmektedir. Sızan suyun ilk işaretleri, krater duvarı ve uydu görüntülerinde görülen kayalıklarla ilgili koyu çizgiler veya lekelerdir. Mars’ın atmosferi nedeniyle bu su donması veya buharlaşmasını önlemek için tuzlu olmalıdır.

Yazar Hakkında
Toplam 275 yazı
Özkan Taşlı
Özkan Taşlı
Bloğum ise 12 Ekim 2017 tarihinde yayın hayatına başladı.Bloğumda daha çok cep telefonları ve mobil işletim sistemleri hakkında bilgi ve haber paylaşımı yapmaktayım.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)
×

Bir Şeyler Ara