Mars - Mars Gezegeni Hakkında İlginç Bilgiler

Mars Gezegeni Hakkında İlginç Bilgiler

Mars,güneş sistemindeki ikinci küçük gezegendir. Roma savaş tanrısı olarak adlandırılan Mars, kırmızımsı görünümünden dolayı “Kızıl Gezegen” olarak da adlandırılır. Mars, esasen karbondioksitten oluşan ince bir atmosferi olan karasal bir gezegendir.

– Mars ve Dünya’da yaklaşık olarak aynı toprak kütlesi var.

Mars, Dünya’nın hacminin yalnızca% 15’ine ve Dünya’nın kütlesinin yalnızca% 10’undan fazlasına sahip olsa da, Dünya’nın yüzeyinin yaklaşık üçte ikisi suyla kaplıdır. Mars yüzeyinin yerçekimi, Dünya’nın yalnızca% 37’sidir.

– Mars, güneş sistemindeki en büyük toz fırtınasına sahiptir.

Aylarca sürebilir ve tüm gezegeni kapsamış olabilirler. Mevsimler aşırıdır, çünkü güneş etrafındaki eliptik (oval şekilli) yörünge yolu, güneş sistemindeki diğer gezegenlerden daha uzundur.

– Mars’ta sıvı su bulguları var.

Yıllarca Mars’ın buz şeklinde suya sahip olduğu bilinmektedir. Sızan suyun ilk işaretleri, krater duvarı ve uydu görüntülerinde görülen kayalıklarla ilgili koyu çizgiler veya lekelerdir. Mars’ın atmosferi nedeniyle bu su donması veya buharlaşmasını önlemek için tuzlu olmalıdır.

Yazar Hakkında
Toplam 270 yazı
blackcemre
blackcemre
İlk önce Mybb tabanlı bir forum sitesi açtım sonra açtığım forum sitesini Wordpress tabanlı bir blog sitesine dönüştürmeye karar verdim.Mobil işletim sistemleri,yabancı diziler,müzik vs. konularda yazı yazmayı seviyorum.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)
×

Bir Şeyler Ara