iPhone X vs. Android P 1 - iPhone X vs Android P: Navigasyon Hareketleri Karşılaştırması

iPhone X vs Android P: Navigasyon Hareketleri Karşılaştırması

Google, Apple’dan bir ipucu alarak ve Android’e navigasyon hareketleri ekliyor.

Apple’ın aksine, Google Android P’deki gezinme çubuğunu tamamen terk etmiyor. Bunun yerine, gezinme çubuğunun yalnızca belirli senaryolarda gizlenmesi ve yine de uygulamaların içinde görünmesiyle çok karışık bir yaklaşım benimsendi. Bu, gerçek içerik görüntüleme alanının hala aynı kalacağı anlamına gelir, ancak hareketler navigasyonu büyük ölçüde hızlandırmaya ve tek elle kullanıma yardımcı olur.

Android P – iPhone X Karşılaştırması

IPhone X’de, ana ekrana geri dönmek için alttan yukarı doğru kaydırmanız gerekir. Android P’de, ev düğmesine basmanız yeterlidir.

Android P Navigation - iPhone X vs Android P: Navigasyon Hareketleri Karşılaştırması

Çoklu Görev

Ekranın altından yukarı doğru kaydırarak ve ardından biraz bekleterek iPhone X üzerinde Uygulama Değiştiriciye erişebilirsiniz. Ancak, bu jest ana ekran hareketiyle çakışır ve Uygulama Değiştiriciye ulaşmanın daha kolay bir yolu, ekranda 45 derecelik bir açıyla yukarı doğru kaydırmaktır.

iPhone X 45 derece hareketi

Android P’de, sadece ana ekrandan yukarı doğru kaydırmanız gerekir.

Uygulamalar arasında geçiş yapma

Bu hareket, iPhone X ve Android P’de oldukça benzer. Açık uygulamalarınız arasında geçiş yapmak için ev çubuğunu / düğmeyi sola veya sağa sürükleyin. Aşağıdaki videodan da anlaşılacağı gibi, Google’ın uygulaması biraz daha iyi ve daha hızlıdır.

Android P gesture switching apps - iPhone X vs Android P: Navigasyon Hareketleri Karşılaştırması

Uygulamalardan Çık

iPhone X’deki uygulamalardan çıkmak için, önce Uygulama Değiştiriciyi açmanız, bir uygulamaya dokunup basılı tutmanız gerekir. Ardından, uygulamaları sol üst köşede bulunan kırmızı simgeye dokunarak veya yalnızca hızlıca kaydırarak bırakabilirsiniz.Android P’de, Uygulama değişitirciye girip kapatmak istediğiniz uygulamayı hızlıca kaydırın.

iPhone X App Switcher Force Quit Uygulama Seçme

Siri / Google Asistan’ı etkinleştirme

IPhone X’de Siri’yi etkinleştirmek için, güç düğmesine uzun basmanız gerekecektir. Android P’de, ana düğme hala mevcut olduğundan, Google Asistan’ı açmak için uzun süre basabilirsiniz.

Erişim Kontrol Merkezi / Hızlı Ayarlar

IPhone X’de, çentikli ekranın sağ üst kısmından aşağı doğru kaydırarak Kontrol Merkezi’ne erişmeniz gerekir. Android P’de, Hızlı Ayarlara erişmek için bildirim gölgesindeki herhangi bir yerden aşağı doğru hızlıca kaydırabilirsiniz. Bununla birlikte, bu uygulama çentikli ekrana sahip cihazlarda farklılık gösterebilir.

iPhone X ve Android P arasında gezinme hareketlerindeki farklılıklara genel bir bakış elde etmek için aşağıdaki Verge’den  karşılaştırma videosunu izleyin.

Gördüğünüz gibi, Google ve Apple’ın jest tabanlı yaklaşımında temel bir fark var. Apple , evdeki düğmenin kaybını telafi etmek için iPhone X üzerindeki hareketleri kullansa da , Google bunu, kullanıcı arayüzünde gezinmeyi hızlandırmak ve gezinme çubuğunu tamamlamak için kullanır.

Yazar Hakkında
Toplam 275 yazı
Özkan Taşlı
Özkan Taşlı
Bloğum ise 12 Ekim 2017 tarihinde yayın hayatına başladı.Bloğumda daha çok cep telefonları ve mobil işletim sistemleri hakkında bilgi ve haber paylaşımı yapmaktayım.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)
×

Bir Şeyler Ara