ios - iOS Nedir?

iOS Nedir?

iOS ne anlama geliyor?
Temel olarak, iOS ‘iPhone OS’ veya ‘iPhone İşletim Sistemi’ demenin kesik bir yoludur.

Tamam, peki iOS nedir?
iOS, Apple’ın mobil cihazlarında, yani iPhone’larda, iPod Touch’larda ve iPad’lerde çalışan mobil işletim sistemidir. Apple telefonunuz veya tabletiniz ile etkileşime girmenizi sağlayan ana yazılımdır.

17493 ios209 ios3 - iOS Nedir?

Başlangıçta iPhone için 2007’de piyasaya sürülen iOS, iPod Touch (Eylül 2007) ve iPad (Ocak 2010) gibi diğer Apple cihazlarını destekleyecek şekilde genişletildi.

iOS’un büyük sürümleri yıllık olarak yayınlanmaktadır. Mevcut sürüm olan iOS 11 , 19 Eylül 2017’de piyasaya sürüldü. 64-bit işlemcili tüm iOS cihazları için mevcut durumda.

iOS Android’den daha güvenli midir?
Evet, iOS açık kaynaklı Android ile karşılaştırıldığında kapalı bir sistemdir.Başka bir deyişle, iPhone veya iPad’inize Apple tarafından onaylanmamış herhangi bir yazılımı (uygulamayı) yükleyemezsiniz. Tersine, Android kullanıcıları, çevrimiçi bulunan APK dosyaları şeklinde, bilinmeyen kaynaklardan uygulama indirebilir ve yükleyebilirler. Bunlar Google tarafından onaylanmamış uygulamalar ve bu nedenle virüs içerebilir.

Yeni iOS uygulamalarını nasıl indiririm?
Uygulamaları Apple’ın App Store’dan herhangi bir iOS cihazına indirebilirsiniz. IPhone veya iPad’inizdeki ‘App Store’ simgesine dokunmanız ve ihtiyacınız olanı bulmak için arama fonksiyonunu kullanarak mağazaya göz atmanız yeterlidir.

17493 6ThingsiPhone6sLove ios9 - iOS Nedir?

IPhone veya iPad’imi en son iOS sürümüne nasıl güncellerim?
Apple genellikle küçük hataları ve güvenlik açıklarını ortadan kaldırmak ve yeni özellikler eklemek için düzenli olarak iOS’u günceller.

Apple cihazınız, bir iOS güncellemesi indirilip kullanılabilir olduğunda sizi bilgilendirecek.

17493 ios209 iOS1 - iOS Nedir?

Bir pop-up mesaj görmediyseniz ve iPhone veya iPad’iniz için bir iOS güncellemesinin olup olmadığını kontrol etmek isterseniz, önce Ayarlar’a ve ardından Genel’e ve ardından Yazılım Güncellemesine gidin. IPhone veya iPad’iniz güncellemeleri arayacak ve güncelleme varsa sizi bilgilendirecektir.

Apple cihazınız için bir güncelleme mevcutsa, ‘indir ve yükle’ düğmesine dokunun ve Apple’ın kapsamlı şartlar ve koşullar listesini kabul edin.Güncelleme, cihazınıza yüklenir; bu da biraz zaman alabilir. IPhone veya iPad’iniz yeniden başladığında, iOS’un en son sürümüne güncellenecektir.

Yazar Hakkında
Toplam 275 yazı
Özkan Taşlı
Özkan Taşlı
Bloğum ise 12 Ekim 2017 tarihinde yayın hayatına başladı.Bloğumda daha çok cep telefonları ve mobil işletim sistemleri hakkında bilgi ve haber paylaşımı yapmaktayım.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)
×

Bir Şeyler Ara