iOS Evrimi - iOS Evrimi

iOS Evrimi

iPhone OS 2

IPhone OS 2 screenshot - iOS Evrimi

Çıktığı Yıl:2008

iPhone OS 2, Temmuz 2008’de iPhone 3G ile piyasaya sürüldü. OS güncellemesi,Google Haritalar Sokak Görünümü ve en önemlisi App Store dahil olmak üzere birçok önemli yeni özellik getirdi.

iPhone OS 3

http%3A%2F%2Fmashable.com%2Fwp content%2Fuploads%2F2009%2F06%2Fiphone 30 - iOS Evrimi

Çıktığı Yıl:2009

Multimedya mesajlaşma (MMS), video kaydı, spot ışık arama ve ses kontrolü getirdi.iPhone OS 3.0 da kesme, kopyalama ve yapıştırma işlevlerine sahip ilk sürümdür.

Aksesuarlara erişim, Takvim geliştirmeleri, Kes + kopyala ve yapıştır, Yerleşik Haritalar, Uygulama satın alımı, Manzara, MMS, Push bildirimleri (redux), Spotlight arama, Sesli Notlar

Opengl ES 2.0, Video Kayıt, Sesle Kontrol

iOS 4

ios4homescreen 100396254 orig - iOS Evrimi

Çıktığı Yıl:2010

iOS 4.0 sürümü, çoklu görev, yazım denetimi ve özelleştirilebilir duvar kağıtlarıyla birlikte geldi.iPhone 4 ile birlikte iOS 4.0 ve FaceTime videolu görüşme özelliği tanıtıldı. İlk başta, bu özellik yalnızca bir Kablosuz ağa bağlandığında çalışıyordu.

Çoklu görev özelliği geldi.

iOS 5

ios5 - iOS Evrimi

Çıktığı Yıl:2011

iOS 5, kablosuz güncellemeleri iPhone’a getirerek iTunes vasıtasıyla telefonu bir bilgisayara bağlamadan güncellenmesini sağladı. Bu arada, yeni iMessage anında mesajlaşma özelliği, multimedya içeriğinin Wi-Fi üzerinden gönderilmesini ve alınmasını sağladı.

iOS 5’in diğer bir büyük gelişmesi, kişilerinizi ve diğer kişisel verilerinizi senkronize eden iCloud’du.
Apple, ücretsiz ilk olarak 5GB bulut depolama alanı dağıttı

iOS 5 ayrıca, Apple’ın dijital asistanı Siri’nin kullanıma sunulduğunu da belirtti. İlk başta sadece iPhone 4S’de mevcuttu.

Kamera donanımları, Oyun Merkezi, iCloud, iMessage, Gazetelik, Bildirim Merkezi, PC ücretsiz, Fotoğraf geliştirmeleri, Anımsatıcılar, Safari geliştirmeleri, Twitter entegrasyonu,1080p,Siri

iOS 6

iPhone 5 iOS 6 main3 - iOS Evrimi

Çıktığı Yıl:2012

iPhone 5’in sunulmasıyla birlikte iOS 6’da çıktı.Facebook entegrasyonu, Passbook, panoramik fotoğraflar ve hücresel şebeke üzerinden FaceTime çağrı yapma olanağı sağladı.

Apple’ın iOS 6’da da gerçekleşen Google Haritalar’tan Apple Haritalar’a geçişi çok zordu. Hazırlıksız olarak hazırlanan yenilik, çok sayıda grafik hatasına neden oldu.

Panorama modu

iOS 7

ios overview - iOS Evrimi

Çıktığı Yıl:2013

iOS 7 ile birlikte iOS yeniden tasarlandı.Arayüz tümüyle değişti.Yeni görünümün ötesinde iOS 7, yeni kontrol ve bildirim merkezi, AirDrop, CarPlay desteği getirdi.

iOS 7 ile birlikte Touch ID desteği geldi.Bu özellik sadece iPhone 5S’de mevcuttu, parmak izinizi kullanarak kimlik doğrulama yapabilmek, artık modern telefonların bir parçası oldu.

Airdrop, Kamera geliştirmeleri, Kontrol Merkezi, iTunes Radyo, iCloud için iWork, Çoklu görev iyileştirmeleri, Bildirim Merkezi geliştirmeleri, Fotoğraf geliştirmeleri, Safari geliştirmeleri, Siri geliştirmeleri

120fps Slow motion, Burst mode, Sesli FaceTime, Opengl ES 3.0, Touch ID

iOS 8

iphone5 ios8 56a5352e3df78cf77286eecf - iOS Evrimi

Çıktığı Yıl:2014

iOS 8,iOS 7’nin üzerine yeni özellikler ve hata düzeltmeleri getirdi.IPhone, Mac ve iPad (Handoff), QuickType tahminleri, aile paylaşımı, Wi-Fi arama, zamana bağlı fotoğraflar, Bildirim Merkezi widget’ları ve pilinizin nasıl bittiğini gösteren detaylı bir Pil Kullanımı özelliği geldi.

iOS 8.1 güncellemesi ile, iPhone 6 ve üstü cihazlarda, NFC ve Apple Pay özelliği geldi.

Apple Müzik aboneliği akış hizmeti, 2015 Apple Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı’ndan kısa süre sonra iPhone’lara ve iPad’lere gönderilen iOS 8.4 güncellemesiyle birlikte geldi ve Apple Müzik uygulamasının arayüzü değiştirildi.

Süreklilik, Genişletilebilirlik, Aile Paylaşımı, Sağlık, HomeKit, iCloud Sürücüsü, Etkileşimli Bildirimler, Mesajlar geliştirmeleri, Fotoğraf geliştirme, QuickType, Spotlight geliştirmeleri

240fps Slow motion, Adaptive UI, Apple Pay

iOS 9

maxresdefault - iOS Evrimi

Çıktığı Yıl:2015

iOS 9, Düşük Güç Modu ve Night Shift modu getirdi. Notlar uygulamasına,parmağınızla çizim yapmanıza olanak sağlayan bir özellik geldi.

Apple ayrıca iOS 9’da Haber uygulamasını da getirdi. Uygulama Flipboard’a benzer şekilde, haber toplayıcı bir sistem en sevdiğiniz haber sitelerinden, CNET dahil, sürekli yenilenen başlıklarla sizi bilgilendirir.Ama bu özellik halen Türkiye’de kullanılabilir değil.

Çoklu uygulama çalıştırabilme (iPad),3D Touch, Canlı Fotoğraflar, 4K video

iOS 10

iOS10 Lock - iOS Evrimi

Çıktığı Yıl:2016

iOS 10, Mesajlar uygulamasına birçok özellik kazandırdı, öngörülü emoji, fotoğraflar uygulamasına yüz tanıma özelliği ve mükemmel bir gece uykusu elde etmenize yardımcı olmak için bir Bedtime özelliği getirdi.iOS 10 ile birlikte EV uygulaması geldi.Ayrıca ana sayfaya widget ekleme özelliği geldi.

Yeni Kilit / Ev deneyimi, Siri iyileştirmeleri, Zeka geliştirmeleri, Fotoğraf geliştirmeleri, Haritalar geliştirmeleri, Müzik geliştirmeleri, Haberler geliştirmeleri, Ev uygulaması, Telefon geliştirmeleri, iMesaj geliştirmeleri

Portre Modu, Kamera yakınlaştırma, AirPods / W1 entegrasyonu

iOS 11

iphone x idrop news 1 1 cfbn - iOS Evrimi

Çıktığı Yıl:2017

Apple, iOS 11’e birçok yeni özellik ekledi. Kontrol Merkezi özelleştirilebilir, Canlı Fotoğraflar düzenlenebilir, Siri belirli dilleri çevirebilir ve yeni tek elle kullanılan bir klavye bulunur.

Dosyalar, Dock, Sürükle ve bırak, Apple kalem geliştirmesi, ARKit, Kişiden Kişiye Apple Ödemesi, App Store yeniden tasarımı, AirPlay 2, Kontrol Merkezi geliştirmeleri, İç Mekan Haritaları, Otomatik kurulum, Core ML

Portre Işığı, Yüz izleme, HDR10 / Dolby Vision

Yazar Hakkında
Toplam 275 yazı
Özkan Taşlı
Özkan Taşlı
Bloğum ise 12 Ekim 2017 tarihinde yayın hayatına başladı.Bloğumda daha çok cep telefonları ve mobil işletim sistemleri hakkında bilgi ve haber paylaşımı yapmaktayım.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)
×

Bir Şeyler Ara