iOS 11.3 - iOS 11.3 ile Gelen Yenilikler

iOS 11.3 ile Gelen Yenilikler

Apple bugün bir sonraki büyük güncelleme olan 11.3’ün önizlemesini yaptı.Bugün yazılımın ilk beta sürümü geliştiriciler için yayınlandı.

Batarya ve Güç Yönetimi

Daha önce de söz verildiği gibi, iOS 11.3, müşterilerin pil durumlarını görmelerini kolaylaştıracak ve Apple’ın tartışmalı güç yönetimi özelliklerini isteğe bağlı olarak devre dışı bırakabilecek.

iPhone 6 ve üzeri cihazlarda Ayarlar → Pil bölümünde, artık bataryanız hakkında daha detaylı bilgiler bulabilecek ve bataryanın yaşı hakkında bilgiye de sahip olabileceksiniz. Daha da önemlisi,iOS 10.2.1’de ilk olarak ortaya çıkan beklenmedik kapanmaları önlemek için olan Apple’ın güç yönetimi özelliğinin etkin olup olmadığını görebilecek ve isterseniz bu özelliği kapatabilmeniz de mümkün olacak.

Bu özellik, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone SE, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone 7 ve iPhone 7 Plus için kullanılabilir.

Yeni Animoji

Apple, iPhone X için yüz ifadelerinizi takip eden toplam 16 farklı 3B hayvan emojisi sunuyor.Apple 11.3 yazılımında Ejderha, ayı, kafatası ve aslan gibi birkaç yeni Animoji karakteri sunuyor.

Animoji, 50 farklı yüz kas hareketini yakalamak ve seçilen 3D karakterinize uygulamak için TrueDepth kamera ve Apple’ın gelişmiş A11 Biyonik çip gerektirir.

ARKit Geliştirmeleri

Apple’ın iPhone ve iPad’deki gerçekçi deneyimlerini geliştirmede kullanılan ARKit, iOS 11 sürümünde kullanıma sunuldu ve şimdi daha da gelişti.

Apple’a göre:

ARKit 1.5, işaretler, afişler ve sanat eseri gibi 2B resimlerin yerlerini bulabilir ve bunları tanıyabilir ve bu gerçek dünya görüntülerini, bir film posterinin hayata geçirilmesi gibi arttırılmış gerçeklik deneyimleriyle bütünleştirebilir. Buna ek olarak, “gerçek dünya” görüşü şimdi 1080p HD görüntü kalitesinde.

Kameranın gerçek dünya görüntüsünün yüzde 50 daha fazla çözünürlüğe sahip olması ve daha net bir perspektif için otomatik odaklamayı desteklemesi de harika.

iOS 11.3 ARkit - iOS 11.3 ile Gelen Yenilikler

iOS 11.3 ARkit - iOS 11.3 ile Gelen Yenilikler

Masa ve sandalyeler gibi yatay yüzeylerin yanı sıra, ARKit artık sanal nesneleri duvarlar ve kapılar gibi dikey yüzeylerde tanıyabilir.

Business Chat

iOS 11.3, kullanıcılar için Mesajlar uygulaması içindeki işletmelerle doğrudan iletişim kurmanın yeni bir yolu olan Business Chat’i tanıtacak. Bu özellik, Discover, Hilton, Lowe’s ve Wells Fargo gibi seçkin işletmelerin desteğiyle birlikte bu baharda iOS 11.3 ile gelecek.

iOS 11.3 Messages Business Chat - iOS 11.3 ile Gelen Yenilikler

Business Chat ile, bir servis temsilcisiyle görüşme, randevu ayarlama veya Mesajlar uygulamasındaki Apple Pay’ı kullanarak alışveriş yapmak kolaydır. Business Chat, kullanıcının iletişim bilgilerini işletmelerle paylaşmaz ve kullanıcılara istediğiniz zaman sohbet etmeyi durdurma olanağı verir.

Sağlık

iOS 11.3 health record integration 002 - iOS 11.3 ile Gelen Yenilikler

Kullanıcılar, iOS 11.3’teki Sağlık uygulamasında, Johns Hopkins ve Cedars-Sinai gibi birden fazla sağlayıcıdan alınan tıbbi veriler de dahil olmak üzere sağlık kayıtlarını görüntüleyebileceklerdir . Veriler şifrelidir ve bir şifre ile korunmaktadır.

Apple Müzik

iOS 11.3 ile birlikte Apple müzik uygulamasına müzik videoları eklenecek. Apple müzik aboneleri, herhangi bir reklam kesintisi olmadan müzik videolarını izleyebilecek.

Diğer Yenilikler

  • HomeKit yazılım kimlik doğrulaması, geliştiricilerin varolan aksesuarlara HomeKit desteği ekleyerek gizlilik ve güvenliği korumak için mükemmel bir yeni yol sağlar.
  • AML’nin desteklendiği ülkelerdeki acil servis çağrıları yapılırken bir kullanıcının mevcut konumunu artık otomatik olarak gönderilecek.

iOS 11.3 Hangi Cihazlara Gelecek?

iPhone: iPhone X, iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone SE, iPhone 5s

iPad: 12.9 inç iPad Pro (birinci ve ikinci nesil), 9.7inç iPad Pro, iPad (beşinci nesil), iPad Air 2, iPad Air, iPad Mini 4, iPad Mini 3, iPad Mini 2
iPod Touch: 6.Nesil
Yazar Hakkında
Toplam 275 yazı
Özkan Taşlı
Özkan Taşlı
Bloğum ise 12 Ekim 2017 tarihinde yayın hayatına başladı.Bloğumda daha çok cep telefonları ve mobil işletim sistemleri hakkında bilgi ve haber paylaşımı yapmaktayım.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)
×

Bir Şeyler Ara