☰ Menü
google pixel 3 un tanitilmasi 9 ekim de olacak - Google Pixel 3'ün Tanıtılması 9 Ekim'de Olacak

Google Pixel 3’ün Tanıtılması 9 Ekim’de Olacak

Google son birkaç yıldır akıllı telefon pazarına girmeyi başardı, ancak şirket, akıllı telefon pazarında henüz Samsung veya Apple için ciddi bir sorun oluşturamadı. Ama bu Pixel 3 ve Pixel 3 XL ile değişebilir.

pixel 3 tum ozellikleri ve teknik detaylari - Google Pixel 3'ün Tanıtılması 9 Ekim'de Olacak

Pixel 2 ve Pixel 2 XL, üst düzey kaliteli kameralarıyla meraklı gözleri üzerine çevirdi ve Google Asistan’a kolay erişim sağlayabilme şansı yakaladı. Aslında, Pixel 2 genel olarak en çok beğenilen akıllı telefonlardan biri. Fakat özellikle Pixel 2 XL, piyasaya sürülme sürecinde ve sonrasında çeşitli kalite kontrol sorunları ve hatalar yaşadı.

Google akıllı telefonlarını üretmek için üçüncü taraf satıcılara güveniyor. Geçtiğimiz yıl HTC akıllı telefon ekibini kurduktan sonra Google artık bu donanım ekibinden yararlanabilecek.  Google Pixel 3, bu birliktelikten gelen ilk üst seviye akıllı cep telefonu olacak.

Google, Pixel 3’ün teknik özelliklerinin dışarı sızdırılmaması için çok uğraştı. Ancak, son iki ay içinde, Pixel 3 XL’nin bir dizi blog yazarı tarafından kutu açılımları ve teknik özelliklerinin duyurulmasından sonra şirket açıklama yaptı. Sonuç olarak, olanlar sayesinde Google’ın bir sonraki jenerasyon Pixels hakkında ne beklememiz gerektiğine dair oldukça iyi bir fikir vermiş oldu.

Tasarım: Çentiksiz daha küçük model ortaya çıkıyor

Son zamanlarda, Pixel 3 XL, her yerde görünürken, bazı blog yazarları cihazın tam yorumlarını bile yayınlıyor. Ukrayna’da XL modellerinin kaçırıldığı bildirildi ve son haftalarda olan sızıntı haberlerini açıklayabilir.

google pixel 3 teknik ozellikleri - Google Pixel 3'ün Tanıtılması 9 Ekim'de Olacak

Pixel 3 XL bugüne kadar neredeyse her türlü sözlü sızıntıya maruz kalmasına rağmen, ilk canlı sızdırılma görüntüsü daha küçük ve çentiksiz model ile oldu. 30 Ağustos’ta, Piksel 3’ün geliştirici cihazına benzeyen bir telefonun bir dizi görüntüsü Reddit’te ortaya çıktı.

Bu arada, Pixel 3 XL sızıntı haberleri Haziran ayında başladı. Öncelikle, OnLeaks ve MySmartPrice’ın bir dizi ayrıntılı render seti, her açıdan Pixel 3 ve Pixel 3 XL’i ortaya çıkardı. Sızıntılara göre, Piksel 3, görünüşte, daha küçük çerçeve oranıyla Piksel 2 ile aynı büyüklükteki gövdede bir 5,4 inç ekrana sahip olacağa benziyor. Aşağıdaki resimde gösterilen Pixel 3 XL, görünüşe göre iPhone X‘den daha dar fakat daha uzun bir çentikle ekran-çerçeve oranı ayarlanmış.

google pixel 3 bilgileri sizdirildi - Google Pixel 3'ün Tanıtılması 9 Ekim'de Olacak

Pixel 3 XL, 6.2 x 3 x 0.31 inç boyutlarında ve Pixel 2 XL’ye benzer olduğu bildirildi, ancak ekranın 19: 9 en boy oranı olabilir.

Bu tasarım haberleri yine başka bir sızıntıyla doğrulandı: Pixel 3 XL‘nin XDA Geliştiricileri’ne gönderdiği bir görüntü. Görünüşe göre, telefonun Clearly White versiyonunun ve yukarıda gösterilen resimde yine çentikli bir ekranı yukarda ve şaşırtıcı şekilde büyük bir alt çerçeve görünüyor. Telefonun arkasında, telefonun ortasında bulunan bir parmak izi sensörüne sahip tek bir lens kamerası var.

Geçmişteki Piksel modellerinde görülen iki tonlu tasarım, muhtemelen yeni telefonda da olacak, kameranın etrafındaki parlak bir son ile başka bir yerde mat bir son katmanı birleştiren tamamen cam bir tasarıma taşınması nedeniyle, bu görüntülerde daha az belirgin.

Yazılım: Pixel 3 Android Pie ile gelecek

Yeni Android 9 Pie, bu sonbaharda yeni Pixel telefonlarla beraber gelecek, zaten Google’ın şu anki Piksel model cihazlara yavaş yavaş  dağıtıyor. Öne çıkan özelliklerden bazıları, kullanımınıza dair daha kapsamlı bir resim sunmak için yeni güç tasarrufu özellikleri ve dijital sağlıklı yaşam özelliklerini içeriyor.

Ancak en büyük gelişmeler arayüzle ilgisi var. Android Pie yeni Home düğmesiyle bildirimleri destekliyor. İPhone X’e benzer şekilde, açık uygulamalarınızı görmek için ekranın altından yukarı doğru hızlıca kaydırabilirsiniz, ancak aynı zamanda Google arama çubuğunu ve en çok kullandığınız uygulamaları da göreceksiniz. Bir kez daha hızlıca kaydırın ve bir twist ile uygulamalar menüsünü göreceksiniz. Yeni öngörme İşlemleri, Google Haritalar üzerinden eve gitmek veya favori bir kişiyi aramak gibi yararlı kısayollar sunacak

Google’ın ileri 3D yüz tanıma veya iris taraması gibi yeni biyometrik kimlik doğrulama biçimleri açısından ne planladığını söylemek için çok erken. Bununla birlikte, hem Pixel 3 prototiplerinde çift ön selfie kameraların bulunması tasarımına değer kattı.

Performans: Snapdragon 845 ile geliyor

Google’ın Qualcomm Snapdragon 845‘i yeni nesil telefonlara dahil etmeyi planladığı bir sürpriz de değil. Çipin bu yıl en üst seviye telefonlara ulaşması bekleniyor.

Tam olarak bilmediğimiz şey, Google’ın ne kadar RAM veya depolama alanı sunacağı. Geçerli Piksel 2 ve Piksel 2 XL, 4GB RAM ve 64 GB veya 128 GB‘lık bir depolama seçeneğine sahip. Samsung’un Galaxy S9 + ve Not 9 6 GB RAM ve hatta daha yüksek kapasite seçenekleri olduğunu düşündüğümüzde depolama ve ram bu seviyelerde olacağı düşünülüyor.

Yazar Hakkında
Toplam 275 yazı
Özkan Taşlı
Özkan Taşlı
Bloğum ise 12 Ekim 2017 tarihinde yayın hayatına başladı.Bloğumda daha çok cep telefonları ve mobil işletim sistemleri hakkında bilgi ve haber paylaşımı yapmaktayım.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)
×

Bir Şeyler Ara