Karadelik

Gizemini Koruyan Karadelikler

Çoğu galaksinin merkezinde en garip ve ölümcül şeylerden biri vardır;kara delik.

Çoğu kara delik, boyutlarından bağımsız olarak, dev bir yıldızın enerjisi bittiğinde doğar . Yıldız patlar ve merkezi kendi ağırlığı altında çöker. Bu, bir süper nova olarak adlandırılan bir patlamaya neden olur.

black hole ile ilgili görsel sonucu

Bir kara deliğin yer çekimi veya cazibe gücü o kadar güçlü ki, çok yaklaşan bir şeyi çeker. Tüm yıldızları bile yutabilir. Hiçbir şey kara deliğin yer çekiminden kaçmak için yeterince hızlı hareket edemez.

İki tür kara delik var. Süper açık kara delikler kara deliğin en büyük türüdür. Güneşten bir milyon kat daha büyüktür. Bu galaksimiz Samanyolu’nun merkezinde olan kara delik türüdür.Karadeliklerin en yaygın türü olan yıldız kara delikleri, güneşten 20 kat daha büyüktür .

zaman makinesi ile ilgili görsel sonucu

Bir gün insanlar zamanda ileriye gitmek için kara delik kullanabilirler. Bir astronot bir kara delik yakınında kısa bir yolculuk alır ve eğer Dünya’ya geri dönebilirse Dünya’da on yıl, hatta yüzyıl geçmiş olabilir.

  • Binlerce olası kara delik keşfedildi ancak NASA , uzaydan bir milyardan fazla olabileceğini düşünüyor.
  • Kara delikler sonsuza dek yaşamazlar. Zamanla yavaş yavaş buharlaşır ve enerjilerini evrene geri gönderirler.
Yazar Hakkında
Toplam 275 yazı
Özkan Taşlı
Özkan Taşlı
Bloğum ise 12 Ekim 2017 tarihinde yayın hayatına başladı.Bloğumda daha çok cep telefonları ve mobil işletim sistemleri hakkında bilgi ve haber paylaşımı yapmaktayım.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)
×

Bir Şeyler Ara