Ay

Gezegenimizin Uydusu Olan Ay

Ay (veya Luna) dünyanın tek doğal uydusu olup, 4.6 milyar yıl önce güneş sisteminin oluşumundan yaklaşık 30-50 milyon yıl sonra oluşmuştur. Ay’a yapılan ilk insansız görev, 1969’da Apollon 11 olan ilk insanlı iniş ile 1959’da Sovyet Ay Programı tarafından yapılmıştır.

Ayın karanlık yüzü bir efsane. 

ayın karanlık yüzü ile ilgili görsel sonucu

Ay’ın her iki tarafında da aynı miktarda güneş ışığı görüyor, ancak ayın sadece bir yüzü Dünya’dan görülüyor. Bunun nedeni Ay’ın Dünya’nın yörüngesinde dolmasıyla aynı saatte kendi ekseni etrafında dönmesi, aynı tarafın daima Dünya’ya bakmasıdır. Dünyadan uzağa bakan taraf sadece insan gözü tarafından uzay aracından görüldü.

Yeryüzündeki gelgitlerin yükselişi ve düşüşü Ay’tan kaynaklanır. 

gelgit ile ilgili görsel sonucu

Ay’ın uyguladığı yerçekimi çekimi nedeniyle Dünya’da iki çıkıntı vardır; biri Ay’a bakan tarafta, diğeri Ay’ın karşısındaki karşı tarafta, Dünya dönerken okyanusların etrafında gezinir ve yüksek ve düşük gelgitler meydana getirir.

Ay, Dünya’dan uzaklaşıyor.

the moon and earth ile ilgili görsel sonucu

Ay her yıl gezegenimizden yaklaşık 3.8 cm uzağa gidiyor Yaklaşık 50 milyar yıl boyunca böyle devam edeceği tahmin ediliyor.

Bir kişi Ay’da daha az ağırlığa sahiptir. 

Ay, daha küçük kütlesi nedeniyle Dünya’dan çok daha zayıf çekim gücüne sahiptir, bu nedenle Ay’da zıplarsanız Dünya’dan daha çok uzağa zıplamış olursunuz.

Ay’ın atmosferi yok. 

Bu Ay’ın yüzeyinin kozmik ışınlardan, gök taşlarından ve güneş rüzgarlarından korunmadığı ve büyük sıcaklık değişimlerine sahip olduğu anlamına gelir.

Yakın gelecekte Ay astronotlar tarafından tekrar ziyaret edilecek.

the moon astronaut ile ilgili görsel sonucu

NASA, kalıcı bir uzay istasyonu kurmak için astronotları aya götürmeyi planlıyor. İnsanlar, plana göre giderse, 2019’da bir kez daha ayda yürüyebilir.

Yazar Hakkında
Toplam 275 yazı
Özkan Taşlı
Özkan Taşlı
Bloğum ise 12 Ekim 2017 tarihinde yayın hayatına başladı.Bloğumda daha çok cep telefonları ve mobil işletim sistemleri hakkında bilgi ve haber paylaşımı yapmaktayım.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)
×

Bir Şeyler Ara