Dünya

Dünya Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Dünya

Dünya,Güneş’e en yakın üçüncü sırada olan gezegendir. Güneş Sistemi’ndeki beşinci en büyük gezegendir. Şu ana dek bildiğimiz kadarıyla üzerinde yaşam olduğu bilinen tek gezegendir.Uydusu Ay’dır.

Araştırmalar sonucu Dünya‘nın yaşının 4,467 milyar yıl olduğu belirlenmiştir.Dünya’nın şekli geoit‘tir.

 • Dünyanın bir zamanlar evrenin merkezi olduğu sanılıyordu. 
  Güneşin ve gezegenlerin bakış açısına göre belirgin hareketleri nedeniyle, eski bilim insanları, Dünya’nın statik kaldığını ve diğer gök cisimlerinin dairesel yörüngede dolaştığını ısrarla vurguladılar. Sonunda Güneş’in evrenin merkezinde yer aldığı görüşü Copernicus tarafından öne sürülmüştü, ancak bu da geçerli değildi.
 • Dünyanın güçlü bir manyetik alanı vardır. 
  Bu, gezegenin nikel-demir çekirdeğinin hızlı dönüşüyle ​​birleşmesinden kaynaklanır. Bu alan, Dünya’yı güneş rüzgarının etkilerinden korur.
 • Dünya gezegeninin yalnızca bir doğal uydusu var. 
  Ay
 • Dünya Güneş Sistemindeki en yoğun gezegendir. 
  Bu, gezegenin parçasına göre değişir; Örneğin, metal çekirdek kabuğundan daha yoğun. Dünyanın ortalama yoğunluğu yaklaşık kübik santimetreküp başına 5.52 gramdır.

-Dünya’nın yüzeyinin % 70’i suyla kaplıdır

Uzaya ilk astronotlar girdiğinde, ilk kez insan gözüyle Dünya’ya baktı ve evimizi Mavi Gezegen olarak adlandırdılar. Ve bu sürpriz değil. Gezegenimizin% 70’i okyanuslarla kaplıdır. Geriye kalan% 30, sağlam bir zemin, deniz seviyesinin üstünde yükseliyor.

-Dünyada çoğunlukla demir ve oksijen vardır.

Dünya’yı yığınlar halinde ayırdıysanız% 32.1 demir,% 30.1 oksijen,% 15.1 silisyum ve% 13.9 magnezyum alırsınız. Elbette, bu demirin çoğu aslında Dünya’nın çekirdeğinde. Gerçekten aşağı inip çekirdeği örnek alabilseydiniz, demir % 88 olurdu. Yer kabuğunun% 47’si oksijenden oluşur.

-Dünya’nın kendi ekseninde dönmesi 24 saat almaz

Aslında 23 saat, 56 dakika ve 4 saniye. Bu, Dünya’nın ekseni etrafında tamamen dönmesi için geçen süre miktarıdır; gökbilimciler buna günahlı bir gün derler. Şimdi bir saniye bekleyin, bu bir günün düşündüğümüzden 4 dakika daha kısa olduğu anlamına geliyor.

-Dünya’da bir yıl 365 gün değil aslında 365.2564 gündür.

Yazar Hakkında
Toplam 275 yazı
Özkan Taşlı
Özkan Taşlı
Bloğum ise 12 Ekim 2017 tarihinde yayın hayatına başladı.Bloğumda daha çok cep telefonları ve mobil işletim sistemleri hakkında bilgi ve haber paylaşımı yapmaktayım.
Yorumlar (4 yorum)
×

Bir Şeyler Ara